Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
Rynek Mięsa

Komentarze i analizy

Data zamieszczenie: 2017-09-13
Afera z fipronilem w jajach: Farmio oczyszczone z zarzutów

Jak podaje Farmio, wyniki badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdziły, że jaja Farmio są produktami bezpiecznymi. Tym samym przeprowadzone badania nie potwierdziły wyników badań Inspekcji Sanitarnej. - Zastanawiam się, czy jeśli okaże się, że Sanepid popełnił błąd, którzy przyczynił się do poważnego kryzysu firmy, to usłyszymy przynajmniej słowo "przepraszam" - mówi Andrzej Łęgosz, V-ce Prezes Zarządu Farmio SA.

W ubiegłym tygodniu w trzech próbkach jaj z trzech ferm w Polsce wykryto przekroczenie norm fipronilu. Główny Inspektorat Sanitarny wskazał trzy firmy: TOP-JAJ i Fermy Drobiu Woźniak oraz Farmio.

Czytaj: Fipronil w jajach z 3 polskich ferm. GIS podał nazwy firm

Farmio wydało wówczas oświadczenie w tej sprawie, informując, że producentem jaj zakwestionowanych w trakcie kontroli przez Inspekcję Sanitarną była Ferma Niosek Ząbkiewicz Sp. J. z Radzanowa (Całe oświadczenie w artykule: Farmio wydaje oświadczenie ws. wykrycia fipronilu w jajach).

Obecnie firma wydała kolejne oświadczenie:

- Wyniki badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdziły, że jaja Farmio są produktami bezpiecznymi. Tym samym przeprowadzone badania nie potwierdziły wyników badań Inspekcji Sanitarnej - czytamy w piśmie przesłanym serwisowi portalspozywczy.pl.

Jak podano, w celu zweryfikowania informacji, natychmiast po otrzymaniu informacji o zakwestionowanej partii jaj, zostało zlecone przeprowadzenie badań jaj przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach (PIWet). Badania PIWet w Puławach zostały zrealizowane w dniach 7-8 września na próbkach pochodzących z zakwestionowanej serii jaj ściółkowych 2PL 14131317. Badaniem zostały objęte jaja z kilkoma datami przydatności, aby dokonać możliwie szerokiej weryfikacji. Próbki jaj zostały pobrane przez akredytowaną firmę - Łódzkie Centrum Jakości Artykułów Spożywczych w sklepach, a także bezpośrednio z Fermy Niosek Ząbkiewicz Sp. J. – producenta badanych jaj.

Inspekcja Weterynaryjna nie stwierdziła obecności fipronilu w jajach pobranych bezpośrednio z fermy podczas kontroli.

W dniu 08.09.2017 roku do Inspektoratu Weterynarii w Mławie wpłynęły sprawozdania z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach z fermy Kur Niosek Ząbkiewicz Sp. J., w których nie stwierdzono obecności fipronilu w stężeniach powyżej granicy oznaczalności. Na tej podstawie Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał decyzje o dopuszczeniu do obrotu jaj pochodzących z fermy. Tym samym zniósł nakaz wycofania z obrotu jaj kontrolowanych przez Inspekcję Sanitarną.
Firma zapewnia jednocześnie, że wszystkie przebadane próbki jaj Farmio są zgodne z restrykcyjnymi wymaganiami prawnymi w zakresie bezpieczeństwa żywności.

- Bazując na wynikach badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, który jest laboratorium referencyjnym, należy podkreślić z całą stanowczością, że produkty Farmio są produktami bezpiecznymi, spełniającymi restrykcyjne normy w zakresie bezpieczeństwa żywności. Potwierdzają to zarówno wyniki badań zleconych przez Farmio, jak również badanie urzędowe przeprowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną – komentuje Andrzej Łęgosz, V-ce Prezes Zarządu Farmio SA.

W oświadczeniu zaznaczono, że firma zgłosiła się z własnej inicjatywy do kontroli Inspekcji Weterynaryjnej od razu po otrzymaniu wyników badań z Inspekcji Sanitarnej. - Byliśmy zdeterminowani, żeby wyjaśnić całą sytuację. Równolegle, bez zbędnej zwłoki podjęliśmy decyzję o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży jaj, które wzbudziły wątpliwości. W pierwszej kolejności zależało nam na zapewnieniu bezpieczeństwa konsumentom oraz potwierdzeniu bezpieczeństwa całego łańcucha dostaw – od producenta, po sklepowe półki. Dzięki determinacji oraz sprawnym działaniom w pełni się to nam udało – dodaje Andrzej Łęgosz.

Przeprowadzona w dniu 06.09.2017 kontrola Inspekcji Weterynaryjnej potwierdziła właściwe działanie systemu kontroli jakości Farmio.

W raporcie pokontrolnym Inspekcja Weterynaryjna wykazała, że w związku z niepokojącymi informacjami dotyczącymi obecności fipronilu na rynku w Holandii i Belgii już w sierpniu Farmio podjęło właściwe kroki zapobiegawcze i zleciło wykonanie niezależnych badań jaj, pobranych na współpracujących fermach. Wyniki badań nie stwierdziły obecności fipronilu i były zgodne z obowiązującymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa żywności. Dodatkowo, wszystkie współpracujące fermy podpisały oświadczenie, że nie stosują w procesie produkcji jaj środków posiadających w składzie fipronil.

- W świetle podjętych w sierpniu przez Farmio działań kontrolnych informacja o zakwestionowanych jajkach była dla nas kompletnie zaskakująca i niezrozumiała. Kontrola Inspekcji Weterynaryjnej wykazała, że podjęliśmy właściwe środki zapobiegawcze i skontrolowaliśmy fermy po doniesieniach z Holandii czy Belgii. Dla nas bardzo ważna jest spójność wyników badań przeprowadzony przez PIWet z wynikami przeprowadzonymi przez naszą firmę na farmie jeszcze w połowie sierpnia – mówi V-ce Prezes Zarządu Farmio SA.
Firma zapewnia, że jest zdeterminowa, aby wyjaśnić tę sytuację do końca. - Jedno jest pewne, pomimo naszych najwyższych standardów działania staliśmy się ofiarą jednego wyniku badania, co do którego mamy poważne wątpliwości. Wynik opublikowany przez Inspekcję Sanitarną nie został potwierdzony w badaniach przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach i nie został potwierdzony przez badanie urzędowe przeprowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną. Co więcej, podczas kontroli Inspekcji Weterynaryjnej wyszła istotna niezgodność rzucająca kolejną wątpliwości. Według wskazanego przez Sanepid w „Protokole pobrania próbek” numeru dokumentu WZ, do sklepu nie zostały dostarczone zakwestionowane jaja z datą 09.09.2017. Czy zatem próbki nie zostały pomylone? Przy badaniu 85 próbek jaj jestem w stanie to sobie wyobrazić. Nie zostały również zabezpieczone dodatkowe próby jaj, które umożliwiłyby sprawne przeprowadzenie badań kontrolnych w laboratorium referencyjnym. To pozwoliłoby z pewnością na szybką weryfikację. To wszystko rodzi wątpliwości do całego procesu – wyjaśnia Andrzej Łęgosz, V-ce Prezes Zarządu Farmio SA

Andrzej Łęgosz podkreśla, że firma ma prawo czuć się mocno pokrzywdzona. - Wszyscy wiemy jak łatwo jest rzucić oskarżenie, a jak trudno się potem z niego oczyścić. Uszczerbek na wizerunku firmy, znaczące koszty finansowe i najbardziej bolesne głosy rozczarowanych konsumentów, dla których Farmio to symbol najbardziej bezpiecznych jaj na rynku, budowany latami ciężkiej pracy. Zastanawiam się, czy jeśli okaże się, że Sanepid popełnił błąd, którzy przyczynił się do poważnego kryzysu firmy, to usłyszymy przynajmniej słowo "przepraszam"? Trudno w logiczny i racjonalny sposób wytłumaczyć, że przebadane próbki jaj z datami: 03.09, 13.09, 16.09. 25.09. 03.10 nie wykazują obecności fipronilu, a badanie jaj z datą 09.09 go wykazuje. Zdaniem Łódzkiego Centrum Jakości Artykułów Spożywczych możliwe jest, że został popełniony błąd w samym badaniu, pobraniu próbek czy nawet transporcie. Mimo wszystko wierzymy, że postępowanie to pozwoli wyciągnąć konstruktywne wnioski oraz usprawnić system współpracy pomiędzy służbami kontrolnymi a producentami – podsumowuje Andrzej Łęgosz, V-ce Prezes Zarządu Farmio SA.

Źródło: portalspozywczy.pl


Źródło:
...
 
 
-Rodziewicz: Nowy minister spróbuje nowych instrumentów w walce z ASF
-Rynek drobiu: Brazylia łagodzi stanowisko w sporze z UE
-BGŻ BNP Paribas: Eksport z Polski zajmuje miejsce drobiu importowanego z Brazylii
-Piotr Kulikowski nowym prezesem Krajowej Rady Drobiarstwa
-Podmioty spoza Unii Europejskiej z zainteresowaniem patrzą na polską branżę mięsną
-Jurgiel: Nie będzie żadnych zmian w przepisach o uboju rytualnym
-Kolejny krok do otwarcia rynku Chin na ukraiński drób
-IERiGŻ: Ceny ryb rosną, ale wolniej niż innych grup żywności
-IERiGŻ: Opłacalność produkcji indyczej zbliża się do progu rentowności chowu
-IERiGŻ: Sytuacja na rynku jaj konsumpcyjnych stabilizuje się
-Chiny wprowadzają cła na drób z Brazylii
-Stowarzyszenie Otwarte Klatki o nieprawidłowościach na fermie drobiu. Branża: Podobne patologie nie są normą
-Rosnąca liczba kur w przydomowych hodowlach reakcją na wzrost cen jaj?
-Branża drobiarska to jeden z działów gospodarki, w których Polska odniosła największy sukces
-Zmian nie będzie
-USA chcą wykorzystać kłopoty Brazylijczyków i eksportować drób do Chin
-BGŻ BNP Paribas: Przetwórstwo drobiu wciąż się rozwija
-Ceny mięsa kurcząt w Rosji spadają. Wzrost produkcji przekracza wzrost popytu
-Masarnie i restauracje doceniają mięso ze świń rasy puławskiej
-Ceny łososia norweskiego biją kolejne rekordy
-Brexit napędza wzrost inwestycji drobiarskich w Walii
-Rosjanie chcą eksportować swoje jaja do Unii Europejskiej
-Japończycy rozpoczynają import drobiu z Turcji
-Przez ostatnie 2 lata jajka mocno zdrożały. To nie koniec wzrostu cen

 
- Komentarze i analizy

 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.