Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Opracowania
www.netb.pl
2017-09-06
Rekord za rekordem i… kolejny rekord

Nieruchomości komercyjne w Polsce od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony międzynarodowych inwestorów, którzy wydają na nie miliardy. Jak na razie nawet największe zawirowania polityczne i gospodarcze nie zmniejszają ich apetytu. Czy tak zostanie?

Liczby mówią same za siebie. Od 4 lat co roku inwestorzy wydają na nieruchomości w Polsce ponad 3 mld euro rocznie. W 2016 roku – jak podaje agencja Knight Frank - było to już ponad 4,5 mld euro. Coraz bliżej nam do rekordu, który padł 10 lat temu i wyniósł 5,1 mld euro.

Ten rok też zapowiada się świetnie. Tylko w pierwszej połowie 2017 wolumen transakcji przekroczył 1,5 mld euro, a eksperci twierdzą, że druga połowa roku będzie jeszcze lepsza.

Brexit = szansa

Polska przyciąga dużych inwestorów instytucjonalnych - fundusze emerytalne czy ubezpieczeniowe, stawiające na dywersyfikację portfela. Sprzyja nam dobra kondycja gospodarki oraz - wyższe niż w Europie Zachodniej - stopy kapitalizacji. Ale idą zmiany.

Ubiegły rok był pełen niespodziewanych wydarzeń politycznych na arenie międzynarodowej, które oddziałują i będą oddziaływać na sektor nieruchomości w Polsce. Wiele działo się też na naszym rynku: podatek handlowy, bankowy, restrykcyjne zapisy nowej ustawy o obrocie ziemią rolną. Czy te wszystkie decyzje mogą skutkować osłabieniem dynamiki sprzedaży nieruchomości w Polsce? Czy ostatnie wydarzenia w świecie polityki nie popsuły nm PR-u na Zachodzie?

- Fundusze zagraniczne monitorują sytuację w Polsce, która jak dotąd nie wpłynęła negatywnie na atrakcyjność polskich nieruchomości. Warto odnotować, że zawirowania polityczne i gospodarcze zaczęły się na początku 2016 roku, a jednak na koniec roku odnotowano rekord pod względem całkowitego wolumenu na polskim rynku inwestycyjnym – komentuje Michał Wachowicz, Cushman & Wakefield.

Szereg znaków zapytania niesie ze sobą wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE. To z Londynu większość instytucji finansowych zarządza swoimi operacjami, także na rynku inwestycji w nieruchomości. Eksperci twierdzą jednak, że scenariusz, w którym to Polska skorzysta na problemach zachodniej Europy wcale nie jest niemożliwy.
- Jeśli chodzi o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to ani Europa, ani Polska nie unikną jego negatywnych implikacji. Ważne jest jednak, by jak najbardziej wykorzystać pozytywne aspekty, jakie wynikną z Brexitu - uważa Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Swoich szans upatrujemy przede wszystkim w zakresie przyciągania do Polski instytucji finansowych, które do tej pory wybierały Wielką Brytanię ze względu na dobre warunki podatkowe, czy korzystne zasady nadzoru finansowego – wyjaśnia. Jeśli jednak po Brexicie firmy zarejestrowane w UK stracą dostęp do rynku europejskiego, to będą chętne do przenoszenia swoich siedzib do innych państw członkowskich. - Mając na względzie rosnący poziom umiejętności i wiedzy pracowników, Polska może stać się idealnym następcą Wielkiej Brytanii i przejąć schedę po londyńskim City – przekonuje Kościński

Jak dodaje Tadeusz Kościński, już teraz Warszawę i jej rozwój doceniają zagraniczne media. New York Times sporządził listę dziewięciu miast, które mogłyby zastąpić londyńskie City. Na tej liście znalazła się także stolica Polski. Zdaniem autorów publikacji jej zaletami są m.in.: „korzystny klimat biznesowy, niskie koszty utrzymania, a także pracowici i dobrze wykształceni mieszkańcy”.

Yolande Barnes, Head of Savills World Research także uważa, że na Brexitcie zyska wiele ośrodków. Będą przyciągać różnego rodzaju instytucje biznesowe, nawet w większej liczbie niż do tej pory. Jak ekspertka ocenia pozycję Polski? - Amsterdam, Dublin i Warszawa, miasta, które mają dobrze wykształcone kadry, same w sobie są atrakcyjne, są również atrakcyjne dla najemców ze względu na koszty zatrudnienia. To prawdopodobnie da tym ośrodkom przewagę w konkurowaniu o przyciągnięcie do nich europejskiego biznesu – podkreśla.

Oczywiście, perspektywa powstania w Warszawie centrali największych gigantów finansowych świata jest mało realna. Zupełnie inną kwestią pozostaje jednak uruchomienie centrów serwisowych bądź pojawienia się pojedynczych działów danych firm. Dobrym przykładem może być Goldman Sachs, który w ubiegłym roku wszedł na najwyższe piętra nowego wieżowca w stolicy – Warsaw Spire.

Nieruchomości nie zabraknie

Nowych właścicieli znajdują w Polsce przede wszystkim biurowce, centra handlowe i magazyny. Z hotelami jest nieco gorzej, ale i one nadrabiają zaległości – wystarczy wymienić transakcje sprzedaży hoteli Westin czy Bristol w Warszawie. Jak podaje Knight Frank, w całym I półroczu 2017 roku wolumen przejęć obiektów hotelowych w naszym kraju wyniósł ponad 342 mln euro, stanowiąc 23 proc. wszystkich takich umów.
Aby nasz kraj nie stracił pozycji na liście atrakcyjnych lokalizacji dla inwestorów, wciąż musi oferować ciekawe aktywa. A tych przybywa na rynku hotelowym – deweloperzy budują nowe obiekty, a nieobecne dotąd sieci wchodzą do nas na potęgę.

Ale prawdziwy wysyp nowych projektów dotyczy biur. Biurowa inwazja trwa już od dobrych kilku lat, ale w nowej formie i dla nowych najemców. Jak podaje Colliers, od początku roku deweloperzy oddali do użytku 151 tys. mkw. powierzchni biurowej, a podaż na dziewięciu głównych rynkach biurowych w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Szczecin, Katowice, Lublin) osiągnęła poziom 9,1 mln mkw. Ponad połowa nowych biur powstała w Warszawie, kolejne miejsca zajmują Kraków i Wrocław.

W stolicy swoje prawdziwe pięć minut przeżywa Wola, która zyskała m.in. dzięki budowie II linii metra. Brak ciekawych działek w ścisłym centrum miasta miał wpływ na przesuwanie zainteresowania deweloperów w stronę tej dzielnicy.

Według JLL, na Woli jest już - uwaga - 38 biurowców o łącznej powierzchni przekraczającej 600 000 mkw. W 2021 roku może to być już nawet miliona mkw. To tyle, ile wynoszą aktualnie zasoby Służewca Przemysłowego – największego skupiska biurowego w Polsce.

Dziś w wolskich biurowcach pracuje już ok. 55 000 osób, a w ciągu najbliższych pięciu lat liczba ta wzrośnie do 115 000. W perspektywie ostatnich pięciu lat deweloperzy zrealizowali na Woli ponad 250 000 mkw. nowych biur. To w tej części Warszawy powstają największe inwestycje biurowe w historii polskiego rynku, takie jak m.in. Warsaw Spire oraz aktualnie realizowane Warsaw Hub, Generation Park, Spark, Spinnaker, Mennica Legacy Tower, czy Browary Warszawskie. Działają tu najwięksi deweloperzy. W sumie aż 273 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w budowie! To więcej niż w całym Krakowie.

Ale nie tylko biurowców wypatrują inwestorzy. Prawie 60 proc. wszystkich transakcji w I półroczu 2017 roku stanowiły przejęcia centrów handlowych. Inwestorzy wciąż mają apetyt na galerie, ale w zupełnie nowym wydaniu. Bo epoka tych tradycyjnych to już przeszłość. Świetnie obrazuje to stołeczny rynek. Po 11 latach od otwarcia Złotych Tarasów, do Warszawy wracają poważni gracze z wielkimi projektami jak Galeria Północna, Młociny czy Towarowa 22. Budują wielofunkcyjne kompleksy, które kuszą ogrodami na dachu i szklanymi pasażami.
Z jaką skalą mamy do czynienia? Jak podaje Colliers, w ubiegłym roku w Polsce wybudowano ponad 400 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego około 320 000 mkw. w ramach nowych inwestycji, a 80 tys. w wyniku rozbudów istniejących obiektów. Daje nam to imponujące 11,2 mln mkw. powierzchni w galeriach.

Inwestorom dają też zarobić w Polsce magazyny. Rekord za rekordem i… kolejny rekord na horyzoncie. Tak w skrócie można opisać rozwój polskiego rynku magazynowego w ostatnich latach. Dane Colliers International pokazują, że w rekordowym 2016 r. oddano do użytkowania ponad 1,26 mln mkw. powierzchni magazynowej, o blisko 300 tys. mkw. więcej niż w rok wcześniej.

W pierwszym półroczu 2017 r. na rynek trafiło już 793 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Łącznie mamy już ponad 12 mln mkw. powierzchni w takich obiektach. Gdzie buduje się najwięcej? - w Warszawie,Toruniu, Poznaniu a także na Górnym Śląsku. Teraz w całej Polsce w budowie jest 1,6 mln. mkw. powierzchni magazynowej.

Ten rynek wciąż ewoluuje. Coraz większego znaczenia nabiera branża e-commerce, która systematycznie zwiększa udział w wynajmowanej powierzchni. Do tego dochodzi rozwój nowych technologii i zmieniające się zwyczaje konsumentów. Polski rynek powierzchni magazynowych jest wciąż młody i jak mówią przedstawiciele branży, zanim osiągnie dojrzałość, ma przed sobą przynajmniej 10-15 lat hossy.

W najlepszym gronie

Jakich projektów szukają fundusze? Jak je tworzyć i pokazywać? Czy ostatnie wydarzenia w świecie polityki nie popsuły naszemu sektorowi PR-u na Zachodzie? Te pytania zadają sobie dziś wszyscy rynkowi gracze i właśnie na nie będziemy szukać odpowiedzi podczas Property Forum Forum 2017. Gorące dyskusje w gronie największych graczy rynku nieruchomości komercyjnych i cenionych ekspertów z Polski i zagranicy; Hot Topics - prezentacje i wystąpienia na temat najważniejszych wyzwań dla sektora oraz - po raz pierwszy - Propertydesign.pl Forum dedykowane projektowaniu, designowi i innowacjom w obiektach komercyjnych i przestrzeniach do pracy, handlu i wypoczynku – to wszystko w ramach VII edycji Property Forum 2017, zaplanowanej w dniach 25-26 września 2017 roku w Warszawie.

Źródło: www.portalspozywczy.pl

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-EEC: Liberia czeka na inwestorów z Polski
-KUKE na EEC o Afryce: Trzeba znać rynek i klienta
-MRiRW: Ubezpieczenie społeczne rolników - ustalono roczną kwotę graniczną
-KOWR o eksporcie żywności na EEC 2018: Przed nami ogromne możliwości
-RODO: Istotny jest obowiązek zawiadomienia o naruszeniu bezpieczeństwa danych
-PAIH na EEC 2018: Chiny to priorytetowy rynek dla rozwoju polskiego handlu i usług
-Podstawą świadczenia pomocy przy zbiorach będzie nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej
-Przemysł 4.0 oferuje nowe możliwości dla przedsiębiorstw produkcyjnych, w tym spożywczych
-Wiceprezes Żywiec Zdrój na EEC 2018: Na konsumpcję wody duży wpływ ma trend prozdrowotny
-Przedsiębiorstwa w Polsce czują się coraz mniej przygotowane na różnego rodzaju ryzyka
-Gastro Fajer. Rusza nowa impreza kulinarna w katowickim Spodku
-EEC 2018: Handel i producenci żywności odpowiadają na coraz szybsze zmiany trendów i wymagań konsumentów
-Nowe otwarcie UE – Japonia. Zyska polska branża spożywcza, straci automotive
-Beko zebrało milion euro dla UNICEF-u


 
Archiwum
- Maj 2018
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.